sobota, 19 czerwca 2010

Temperatura smaku

montesaline_salinello_jpg

Okolice jeziora Garda to miejsce gdzie znaleźć można wiele winnic, oferujących niejedno ciekawe wino. Jak wypada Salinello z winnicy Monte Saline? Najpierw parę szczegółów technicznych: 2009, IGT, 12%, wino białe. Przechodząc do degustacji. Zapach słodki, soczystej pomarańczy, gdzieś na granicy postrzegania wyczuwalne landrynki. Smak miodowy, ale nie słodki, cytrusy, lekko cierpkie, smak podobny strukturą do prosecco. Finisz krótki. Ocena końcowa? Salinello to wino lekkie, ale o własnej, charakterystycznej palecie aromatów i smaków.


I wszytko powyższe będzie prawdą pod jednym warunkiem, degustacji tego wina we właściwej temperaturze, czyli pomiędzy 11 a 13 stopni Celsjusza. Jeżeli przetrzymamy butelkę Salinello za długo poza lodówką, lub pozwolimy winu w kieliszku spędzić kilkanaście minut to mamy receptę na bardzo przeciętny aromat i smak. Z lustrzanym odbiciem tej sytuacji można się zresztą zetknąć w przypadku win czerwonych, które pite zbyt chłodne nie oddają pełni swojego bukietu.

Podsumowując. Pełne poznanie wina wymaga nie tylko pewnych czynności wstępnych (dla niektórych win) i picia go z właściwego kieliszka (o czym będzie później), ale także picia go we właściwej temperaturze. Jeżeli takowa nie jest podana przez producenta na tylnej etykietce, to starajmy się pić wina białe schłodzone w okolice 11-13 stopni Celsjusza, a wina czerwone w tzw. temperaturze pokojowej czyli między 18 a 21 stopniami Celsjusza. Będziemy mogli dzięki temu doświadczyć pełnego i prawdziwego aromatu oraz smaku pitego wina.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza