wtorek, 6 lipca 2010

Winne złoto z piwnic Friuli

castellodiarcano_tricanus_j

Jeszcze do niedawna myśląc ciekawe wina białe, myślałem Nowa Zelandia, dokładniej zaś winnica Kumeu River. Ale po wizycie we włoskim regionie Friulia-Wenecja Julijska do listy z przyjemnością dołączyłem starzone w beczkach dębowych wina z Italii. Wśród nich znajduje się wino Tricanus z winnicy Castello di Arcano, której doskonałe Pignolo opisywałem wcześniej.


Przechodząc do szczegółów technicznych. Castello di Arcano, Tricanus, DOC, 2006, 13%, wino białe starzone w beczkach dębowych. Zapach: miodowy, kwietny, przywołujący obrazy uli stojących na pełnej kwiatów łące w gorący, słoneczny, letni dzień. Smak: rozpoczyna się od nut miodu, następnie przechodzi w półwytrawny, odświeżający, wyczuwalne aromaty dębu. Finisz: esencjonalny, pełny. Podsumowując. Tricanus łączy w sobie dwa światy. Z jednej strony jest winem esencjonalnym, gęstym w zapachu i smaku, posiadającym wyraźną strukturę. Ale jednocześnie jest winem odświeżającym, idealnym do delektowania się nim na tarasie w słoneczny, gorący dzień. Tym samym w mojej opinii przewyższa wszystkie te wina białe, które dla uzyskania struktury i esencji porzucają rześkość na rzecz ciężkości i słodkości.

P.S.

Niewątpliwą zaletą białych win starzonych w beczkach jest ich niewrażliwość na nawet kilkuletnie przechowywanie w butelkach.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza