poniedziałek, 26 lipca 2010

Nieokrzesane włoskie Chardonnay

poggi_chardonnay_j

Kontynuując letni cykl degustacji win białych dzisiaj, podobnie jak ostatnio wino włoskie z winogron szczepu Chardonnay. Jednak tym razem jest to wino białe “pospolite” ponieważ z beczką kontaktu nie miało. Zobaczmy więc jak wypadnie z założenia prostsze Poggi Chardonnay Valdadige w odniesieniu do szlachetniejszego Cesari Mitico Chardonnay.


Szczegóły techniczne są następujące: winnica Poggi, wschodni brzeg jeziora Garda, szczep Chardonnay, DOC, 2008, 12%. Zapach: Owocowy, dominują banany i jabłka. Banany narzucają łagodność, mdłość równoważoną ostrością jabłek wydobywających nutę nieokrzesania, młodości. Przyjemne, zrównoważone zestawienie. Smak: kwaskowy, początkowo ocierający się o kwaśność. Jabłka drugoplanowo, cytryny wychodzą na plan pierwszy. Delikatne nuty pieprzu, pikantności. Finisz: Cytrynowy. Podsumowując: Poggi Chardonnay to wino, w którym próbowano pogodzić młodzieńcze nieokrzesanie z łagodnością przychodzącą później. Nie udało się to w 100%, ale efekt wyszedł zacny.

A porównując do beczkowanego Cesari Mitico Chardonnay? Cóż Poggi jest przy Mitico niczym bałkańska kapela ludowa przy orkiestrze filharmonicznej. W pierwszej porywa nas sama energia, podczas gdy druga urzeka nas dodatkowo maestrią, z jaką udało się nad tą energią zapanować, aby wybrzmiała czyściej i wyraziściej. Według mnie obu wszak doświadczyć warto.

Wybiegając natomiast w przyszłość, ponieważ upały się skończyły chwilowo, warto będzie do win włoskich czerwonych powrócić.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza