wtorek, 31 sierpnia 2010

Gruszki na wierzbie, tudzież jabłka na dębie

wino_cesari_nibai_j

Blog przestawiłem na ubarwienie zimowe, w końcu pierwszy jesienny liść już pojawił się na horyzoncie i tylko czekać jak przygwoździ nas gęsty śnieg. A w ramach pożegnania lata, dziś wino typowo letnie, złociste Nibai z szeroko rozumianych okolic jeziora Garda.


Przechodząc do szczegółów technicznych. Winnica Cesari, wino białe wytrawne Nibai (Soave Classico), DOC, rocznik 2009, 12,5%. Wino Nibai produkowane jest z winogron szczepu Garganega (80%) i Trebbiano di Soave (20%), dojrzewa w beczkach dębowych przez trzy miesiące i ma słomkowy wpadający w delikatną zieleń kolor. Zapach:zdecydowanie orzeźwiający, dominują zielone jabłka i limonki, w tle można wyczuć aromat gruszek. Smak: nieustająco zielone jabłka z limonką, wytrawny ale delikatny. Finisz: jabłkowy, średnio długi. Podsumowując. Wino Cesari Nibai zaskoczyło mnie orzeźwiającą jabłkowo-limonkową nutą dominującą od początku do końca. Nie należy jej jednak kojarzyć z jabcokową nutą “win domowych”. W tym przypadku, być może dzięki dojrzewaniu wina w beczce, jest ona klarowna i subtelna. Słowem wino ciekawe i intrygująco prostolinijne, ale nie prostackie.

A co na blogu we wrześniu? Będzie wpis o piwie, taki wybryk pojedynczy zainspirowany pewnymi okolicznościami przyrody. Natomiast włoską serię w opisach win przerwie dwóch ciekawych Australijczyków. Zapraszam.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza