niedziela, 29 kwietnia 2012

Wino: Kontekst

2worlds_reserva

Ocena obiektywna nie istnieje, subiektywność jest oceny cechą immanentną. Subiektywność oceny jest zaś niezmiennie powodowana oceny kontekstem. Co na przykładzie zilustrować warto.

Było sobie wino, czerwone wino, portugalskie. Nazywało się 2 Worlds Reserva od Pinhal da Torre, rocznik 2004, dumna reserva na etykiecie i 13% alkoholu. Oceniając to wino uzyskałem co następuje. Wzrok: krystaliczne w wyglądzie ale bez klarowności, co dla win niefiltrowanych typowym jest. W kolorze średnio czerwone intensywnością, w odcieniu fioletowe z purpurowymi refleksami. Nos: lekki i ostry. Aromat rześki i owocowy – czarna porzeczka, maliny. Bukiet otwierający się wanilią, dalej zaś drewno jako temat przewodni i stajnia w tle. Usta: lekkie, kwaskowate na garbnikach. Owoc, czarna porzeczka robi za tło. Kwartami zaś, pierwsza to średnia kwaskowatość. W drugiej kwaskowatość pół tonu niżej, dołączają zaś garbniki winogron i dębiny oraz owoc. Wszystko na poziomie średnim. Trzecia utrzymuje kwaskowatość, garbniki słabną do niskiego plus, owoc zaś o pół tonu. W czwartej podobnie jak w trzeciej, całość trwa jeszcze poza kwartę tą chwilę. Finisz zatem długi, wino w dotyku gładkie. Posmak przyjemny, czarna porzeczka z cytryną. Technikalia i punktacja – tutaj.

Z opisu powyższego obraz spójny się wyłania. Wino zrównoważone, niezgorsze choć lekkie i rześkie. Żaden tam trunek szlachetny, treścią przejmujący, formą onieśmielający, czy odwrotnie. Wszystko jasne, spójne, koniec i kropka. Ale dzień później smakowane, wino powyższe treści i formy nabrało, zdecydowanie siłę i strukturę caberneta beczką potraktowanego pokazując. Pytanie dlaczego? Odpowiedzi należy się tu doszukiwać w kontekście, czyli winie poprzedzającym wino opisywane dziś. Przy ocenie pierwszej wspomnienie wyjątkowo esencjonalnej riojy od markiza Vargas, spożytej dzień wcześniej na tyle silnym było, że smugą cienia każde wino inne przesłonić mogło.

A morał z historii powyższej? Truizmów garść na początek, czyli: oceny nie są obiektywne, świat nie jest idealny, niebo jest niebieskie. A dalej? Dalej to już sami musicie sobie odpowiedzieć. Dobranoc.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza